Książki nowości

Smacznie przez cały rok

Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Przynosi ze sobą odmienną pogodę, wydarzenia i zmiany w przyrodzie, które mają znaczący wpływ na nasze życie. Lato kojarzymy z długimi słonecznymi dniami i ciepłymi nocami, w których trakcie pijemy orzeźwiające napoje i raczymy się chłodnymi deserami. Jesienią z przyjemnością obserwujemy spadające z drzew liście, popijając gorącą, aromatyczną kawę z korzennymi przyprawami i orzechowymi syropami. Zimę z kolei umilają nam bitwy śnieżne, po których rozgrzewamy się owocowymi herbatami i aromatycznym piernikiem. Łatwo więc dostrzec, że jedzenie to również jeden z charakterystycznych elementów poszczególnych pór roku. Doskonale zdaje się to potwierdzać książka pod tytułem „Jak smakuje rok”, którą napisał Marcin Molik.

Smacznie o każdej porze roku

Nie od dziś wiadomo, że w jedzeniu tkwi wielka siła. To nie tylko sposób na zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb życiowych człowieka, ale i źródło przyjemności i wielu cennych witamin oraz minerałów. Wybierane rozsądnie i pomysłowo, znakomicie wpisze się w daną porę roku, odpowiednio działając na organizm. „Jak smakuje rok” to poradnik kulinarny, w którym czytelnik znajdzie całą niezbędną wiedzę wraz ze wskazówkami, jak przekuć ją w praktykę. Podzielony jest na cztery części odpowiadające czterem porom roku. Każda z nich zawiera przepisy na dania, które składają się z produktów sezonowych oraz takich, które posiadają właściwy wpływ na organizm. Przykładowo, kulinarna zima obfituje między innymi w rozgrzewające zupy bazujące na warzywach korzeniowych, a lato w pyszny chłodnik i ciasta przyozdobione malinami i innymi owocami. Co więcej, książka pełna jest starannie wykonanych i wysoce estetycznych zdjęć potraw, które są doskonałą motywacją do wypróbowania prezentowanych przepisów w zaciszu własnej kuchni.

Przepisy odpowiednie dla każdego

„Jak smakuje rok” to ciekawa propozycja dla miłośników kulinarnych eksperymentów i nie tylko. Szczegółowe przepisy pozwolą na łatwe przygotowanie dań nawet tym, którzy nie uważają się za wybitnych kucharzy. Nieszablonowe podejście do gotowania sprawi, że zaskoczą nas nieoczekiwane połączenia smaków, a każda pora roku przyniesie coś ekscytującego.

Marcin Molik, autor, to specjalista od kuchni fusion oraz kuchni polskiej. Pasjonat gotowania od najmłodszych lat, doświadczenie zdobywał w najbardziej renomowanych restauracjach. Systematycznie zgłębia tematykę zdrowego odżywiania. „Jak smakuje rok” to jego literacki debiut, nad którym pracował razem z dietetyczkami – Aleksandrą Błędowską i Katarzyną Błażejewską – Stuhr.